PeppeR 21 PR Ügynökség
H-2092 Budakeszi, József Attila utca 137. | tel: (+36 23) 454-360 fax: (+36 23) 454-360
e-mail: info@peppepr.hu"...blog: PeppeR:sauce

híreink sajtószoba magunkról
<<ENGLISH
nyomtatás elküldés
keresés:

PeppeR blog

Pepper:Sauce
 
online PR szótár
szakirodalom
 
 
<< vissza
<< vissza a listához
2010.12.02. Biztonságos vízben úszunk?
  Az uszodalátogatók tudatosságának növelését tűzte ki céljául az uszodatechnikával foglalkozó Dinax Kft. A családi vállalkozás az elmúlt 10 év sikereit nem kis részben az aktív oxigénes eljáráson alapuló, saját fejlesztésű termékeinek köszönheti. Tapasztalatuk szerint a tudatos uszodaválasztás is fontos lenne annak érdekében, hogy csökkenjen az uszodai fertőzések és megbetegedések kockázata és száma. Ma az uszodába járást számos, szinte már "megszokott" kellemetlen "mellékkövetkezmény" kíséri, mint amilyen a kötőhártya-gyulladás, a külső hallójárat-gyulladás, a különböző bőrbetegségek, az uszodaszemölcs vagy a hasmenés.
 
 
 

Ennek hátterében legtöbbször gépészeti – tervezési problémák, a fertőtlenítőszerek esetében a folyamatos költségcsökkentési kényszer hatására bekövetkező spórolás, hatósági ellenőrzési hiányosságok, valamint az uszodalátogatási szabályok be nem tartása jelentkezik. Ráadásul, szakértők szerint a széles körben alkalmazott klóros fertőtlenítés mind a használat során, mind pedig a tárolással összefüggésben kiemelkedő és manapság alulbecsült kockázatokat hordoz. Különösen a gyereküket úszásoktatásra járó szülők esetében fontos, hogy már az uszodaválasztásnál figyelembe vegyék a higiéniai és biztonsági szempontokat, ismerjék, betartassák és maguk is betartsák az uszodahigiéniához kapcsolódó szabályokat. A Dinax a tudatosság növelő munka első lépéseként egy alapfokú uszodahigiéniai ABC-t adott közre. A Dinax kommunikációs stratégiáját ügynökségünk segítségével valósítja meg.

Mire figyeljünk oda az uszodaválasztásnál?

Uszoda higiénés ABC
Szülőként már az uszoda szemmel látható részeiből is tudunk a vízkezelés alaposságára vonatkozóan következtetéseket levonni. Az alábbiakban megtalálja, mire érdemes odafigyelni egy uszoda kiválasztásakor.

Burkolat: A fal legyen tiszta, mosható (pl. csempe), tiszta és ép.
Csúszásmentes padló: Minden uszodában alapvető előírás, hogy a padozatnak csúszásmentesnek kell lennie. Éppen ezért, a „csúszásveszély” tábla kihelyezése értelmezhetetlen és szabálytalan! Ha valaki egy csúszásveszélyes táblánál balesetet szenved, biztosan megnyeri a kártérítési pert az uszodával szemben, aki a táblával elismerte, hogy a padozata (nem padlózata?) nem felel meg a szabványoknak. A padló felülete ezen kívül legyen nagyobb sérülésektől mentes és tiszta, ne legyenek rajta például hajszálak.
Cipővédő: Alapvető fontosságú, hogy az utcai cipős és a mezítlábas - papucsos útvonal elkülönüljön egymástól. A fürdőző térre cipővel ne lehessen bemenni, ha pedig gyermeket kísérünk, az uszoda biztosítson higiéniai cipővédő zacskót.
Elszívórendszer:
A folyamatos levegőcsere és szellőzés nagyon fontos. A poshadt szag meghibásodásra utal.
Hőmérséklet: A levegő legyen kellemes meleg, hőmérséklete haladja meg a víz hőmérsékletét.
Lábmosó: Legyen működő lábmosó, mely teljesen elválasztja az uszodai teret a cipővel bejárható tértől.
Medence: A medence falán és alján ne legyenek lerakódások vagy zöldes, barnás foltok, mivel ezek algák jelenlétére utalnak, ez pedig a nem megfelelő fertőtlenítés következménye. A medence korlátok és lépcsők legyenek épek és tiszták.
Mellékhelyiségek:
Tiszta és felszerelt WC-knek és mosdóknak kell rendelkezésre állniuk. A kötelező felszerelés részét alkotja a WC-papír, a folyékony szappan és a papírkéztörlő vagy az elektromos kézszárító.
Táblák: A látogatók tájékoztatását a megfelelő táblák szolgálják. Elvárható többek között az "uszodatér", "az uszodatérbe utcai cipővel belépni tilos" és a "medencébe merülés előtt kérjük használja a zuhanyzót" felirat.
Takarítási napló: A naplót kötelező vezetni és a mellékhelyiségekben kifüggeszteni.
Takarítószemélyzet:
Fontos érzékelnünk a jelenlétét. A padozaton lévő vizet ne a medence melletti rácsba (a túlfolyó vályú rácsába) tolja, mert így a padlóról minden szennyeződés a medencevízbe kerül.
Úszómester: Az úszómester mindig legyen jelen és lépjen fel a helytelen magatartás ellen. Többek között ne engedje, hogy felnőttek fürödjenek a gyerekmedencében és figyelmeztessen a zuhanyozó használatára.
Víz: A víznek ne legyen erős klórszaga. Az erős klórszag nem a fertőtlenítés erősségére utal, hanem a klór sokszor káros reakciótermékeinek jelenlétére.
Víztisztaság:
A víz szabad szemmel láthatóan is legyen tiszta, ne úszkáljon benne haj vagy egyéb szennyeződés, és ne legyen opálos. A víz átlátszósága akkor jó, ha víz alá merülve egy 25 m-es medencében majdnem ellátunk a medence egyik végéből a másikba.
Zuhanyzó: A zuhanyzó legyen tiszta, a csapok, csövek, csempék ne legyenek vízkövesek, penészesek.

Amennyiben a fenti lista több eleme nem teljesül, valószínűsíthetjük azt is, hogy az uszoda vízének minősége is kifogásolható, bár ennek paramétereit laikusként mi magunk feltehetőleg nem tudjuk ellenőrizni. Mindenesetre a víz tisztaságával, szagával, a higiénia hiányával kapcsolatos észrevételeinket mindenképpen tegyük szóvá akár az úszómesternek, akár a recepción. Panaszainkat beírhatjuk továbbá a vendégkönyvbe is, hiszen ezzel érhetjük el, hogy az esetleges problémák – akár szaksegítséggel is – megoldásra kerüljenek.

 
  forrás: PeppeR | szerző: PeppeR  
<< vissza a listához
min. képernyőfelbontás: 800x600 pixel    •    webdesign © epiteszforum.hu 2004