2007.09.18.
|
Rekordösszegű BSA kártérítés |
|
|
Nemrég rekordösszegű megállapodást írt alá a BSA, melynek értelmében az eddigi legmagasabb összegű, 2,5 millió euró értékű, peren kívüli egyezséget köt a szervezet egy nemzetközi médiavállalattal, amelynél jelentős hiányosságokat találtak a szoftverlicencek terén. Miután az Adobe, az Autodesk, az Avid és a Microsoft nevében a BSA büntetőjogi feljelentést tett, a médiacég az illegális szoftverhasználat következtében most jelentős többletköltségekkel kénytelen szembenézni. A BSA nemzetközi végrehajtó eljárásának eredményeként a felek végül peren kívüli megállapodást kötöttek, valamint jövőbeli együttműködésben és rendszeres auditálásokban egyeztek meg. A BSA és tagvállalatai minden évben dollármilliárdokat költenek arra, hogy felhívják a vállalatok figyelmét a szoftvergazdálkodás előnyeire és az illegális szoftverhasználat veszélyeire. Mindezek ellenére az elmúlt évben is számos szervezetnek kellett jelentős mértékű bírságot fizetnie az illegális szoftverhasználat miatt. |
|
Napjaink felgyorsult és szorosan egymásra utalt világgazdasági környezetében az információtechnológia lényegében minden egyes gazdasági szektor meghatározó tényezőjévé vált. Az IT hardver- és szoftvergyártó vállalatok közvetlenül is hozzájárulnak egy ország GDP-jéhez - néhány országban 5CLASS=required %-ot is meghaladó mértékben, - ugyanakkor lendületet is adnak a szélesebb nemzetgazdaság számára a szervezetek és a munkaerő hatékonyságának és termelékenységének javítását keresztül. Mindezek eredményeképpen lehetővé válik új munkahelyek teremtése, növekszik az életszínvonal, felgyorsul a gazdasági és a társadalmi fejlődés.
Minden nemzet számára fontos tehát, hogy erős és versenyképes IT iparral rendelkezzen. Hogyan tudják azonban a szakemberek és a jogszabályalkotók felmérni saját országuk erősségeit és hiányosságait, és miként képesek meghatározni azokat a prioritásokat, amelyek egy jól működő IT szektor támogatásához szükségesek? Az Economist Intelligence Unit legújabb jelentése éppen erre a témára derít fényt. A Business Software Alliance megbízásából készült tanulmány, amelyet az Economist Intelligence Unit önállóan és függetlenül készített el, egy új mutató, az "IT Versenyképességi Index" alapján állítja sorrendbe a vizsgált 64 országot aszerint, hogy milyen mértékben segíti elő a környezet az IT szektor növekedését. Magyarország, a maga 28-dik helyével a lista középmezőnyében foglal helyet. Az index az IT iparág helyzetét mérő hasonló mutatók közül a legösszetettebb és a legtöbb szempontra kiterjedő, a hat kategóriába sorolható 25 tényezőt az IT munkaerő termelékenységével összefüggően súlyozzák. Az index számításba veszi minden egyes állam általános gazdasági környezetét, IT infrastruktúráját, emberi erőforrásait, jogi környezetét, a K+F lehetőségeket, valamint az IT ipar fejlődését támogató kormányzati támogatás szintjét - ezeket a tényezőket a tanulmányban a "versenyképesség előmozdítóiként" definiálják. A PeppeR a BSA magyarországi PR tanácsadója.
|
|
|
forrás: PeppeR | szerző:
PeppeR |
|