A WWF Magyarország az OBI kizárólagos anyagi támogatásával 1996-ban indította el Magyarország első sikeres emlős-visszatelepítési programját. A visszatelepítések célja, hogy az eurázsiai hód, amely a 19. században több mint egy évszázadra eltűnt Magyarországról, ismét része legyen a hazai, ártéri élővilágnak. A hódtelepítés befejezéseként 2008 októberében a Tisza mentén engedtek szabadon 14, Németországban vadon befogott eurázsiai hódot. A hazánkba visszatelepített hódok száma már meghaladja a 200-at. A program sikerének, a hazai szaporulatnak és a környező országokból történő természetes bevándorlásnak köszönhetően jelenleg több mint 500 hód él Magyarországon.
Az OBI és a WWF együttműködésének része, hogy az ország különböző városaiban lévő OBI áruházakban tartandó hódismereti órák keretében a hódok életmódjával és a természetben betöltött szerepével is megismertetik az általános iskolás diákokat. Idén január 14. és február 27. között 16 város 18 áruházában zajlik az országos programsorozat.
Az órákon szerzett ismeretek alapján a diákok hódismereti totót tölthetnek ki. A helyes válaszokat visszaküldők között sorsolás dönti el, hogy melyik csoport vehet részt egy természetvédelmi osztálykiránduláson. A hódórákkal egy időben a WWF és az OBI szövegíró és képregény-készítő pályázatot is indít, amelyre az általános iskolások a hódról szóló versekkel, rajzokkal nevezhetnek. A pályázatok célja, hogy ne csak a hóddal kapcsolatos ismeretek elsajátítására nyíljon lehetőség, hanem a természetvédelem kapcsán a gyerekek szabadon kibontakoztathassák fantáziájukat és alkotókedvüket is.
Az OBI Hungary nem véletlenül támogatja a kezdetektől a WWF hódprogramját. Ezzel egy olyan ügyet karol fel, amely jól tükrözi a vállalat környezettudatos szemléletét, egyben minden városban lehetőséget ad elkötelezettségének bemutatására. Az OBI kiemelten fontosnak tartja a fiatal korosztály környezeti nevelésének ügyét, az áruházakban zajló környezetismeret órák erre különleges lehetőséget adnak. A hód ráadásul jelképként is fontos, hiszen egy családban élő, környezetét és otthonát tudatosan építő állatról van szó. Az ország legnagyobb otthonfejlesztési áruházláncában minden megtalálható ahhoz, hogy a hód példáját követve mindenki saját maga is tudja építeni és szépíteni otthonát, lakókörnyezetét.
"A sikeres hód-visszatelepítési program lezárulása után különösen fontosnak tartjuk, hogy felhívjuk az emberek figyelmét arra, hogyan járulhatnak hozzá a hódok és környezetük védelméhez. A hódóra segítségével a gyerekek játszva megtanulhatják, milyen veszélyek leselkednek a hódokra, és hogyan lehet őket megvédeni." - tette hozzá Magyar Gábor, a WWF Magyarország igazgatója.
HÁTTÉRANYAG A hódismereti órák megrendezésére 2009-ben az alábbiak szerint kerül sor:
Kecskemét: január 14. Szekszárd: január 15. Dunaújváros: január 16. Budapest, IX., Soroksári út: január 20. Szolnok: január 21. Békéscsaba: január 22. Szeged: január 23. Budaörs: január 28. Budapest, XIV., Fogarasi út: január 29-30.
Siófok: február 11. Kaposvár: február 12. Nagykanizsa: február 13. Budapest, XI., Savoya park: február 18. Tatabánya: február 19. Sopron: február 20. Eger: február 25. Miskolc: február 26. Nyíregyháza: február 27.
|